• O mnie
  • Aktualności
  • Oferta
  • Blog
  • Cennik
  • Kontakt

„Skrócenie” wymiaru zakazu prowadzena pojazdów po wyroku

23 marca 2017Zygmunt MrożekBlog1 comment

      Zgodnie z obowiązującym od 18.05.2015 r. art. 182 a § 1 kodeksu karnego wykonawczego (k.k.w.), jeśli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru, sąd może zdecydować o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 Prawa o ruchu drogowym (u.p.r.d.), o ile postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. W przypadku zakazu orzeczonego dożywotnio w trybie art. 42 § 3 bądź § 4 kodeksu karnego (k.k.), instytucja przewidziana w art. 182 a k.k.w., może zostać zastosowana, o ile środek karny wykonywany był minimum przez 10 lat.   

     Blokadą alkoholową – w rozumieniu art. 2 pkt 84 u.p.r.d. – jest urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

     Jak stanowi art. 182 a § 3 k.k.w., jeśli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd może uchylić sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci, o której mowa w 182 a § 1 k.k.w.

     Rozstrzygnięcie sądu uzależnione jest przede wszystkim od uprzedniego wniosku skazanego. Decyzja sądu ma charakter fakultatywny. Sąd ocenia, czy spełniono określone w cytowanym wyżej przepisie przesłanki. Ocena tego, czy skazany wykonał przynajmniej połowę wymiaru zastosowanego środka karnego jest stosunkowo prosta. Dogłębnej analizy wymagać będą natomiast pozostałe przesłanki w postaci postawy, właściwości i warunków osobistych skazanego, oraz jego zachowania w okresie wykonywania środka karnego. Sąd będzie mógł uwzględnić wniosek sprawcy o ile dojdzie do przekonania, że prowadzenie przez niego pojazdu nie będzie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa w komunikacji.     

     Art. 182 a § 4 k.k.w. przewiduje zaskarżalność postanowienia odmawiającego uwzględnienia wniosku skazanego, jak również postanowienia uchylającego decyzję o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

       Polecam także wpis poświęcony zakazowi prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za jazdę w stanie nietrzeźwości.

 

Tags: karne, karne wykonawcze
ZDN-STUDIO
Poprzedni post Zapis na sąd polubowny w sporach konsumenckich Następny post Likwidacja Bankowego Tytułu Egzekucyjnego

Polecane artykuły

Wymóg sporządzenia i podpisania pisma procesowego przez adwokata

30 kwietnia 2017ZDN-STUDIO

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za areszt i zatrzymanie

1 lutego 2018ZDN-STUDIO

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę w stanie nietrzeźwości

23 marca 2017ZDN-STUDIO

1 komentarz. Leave new

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę w stanie nietrzeźwości | Kancelaria Prawna w Częstochowie
30 czerwca 2017 15:11

[…] Zapraszam również do zapoznania się z postem poświęconym „skróceniu” zakazu prowadzenia pojazdów, a ściślej – zgodzie na […]

Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukiwarka

Tagi

adwokat aktualności cywilne karne karne wykonawcze podatki porady prawne Częstochowa prawnicy Częstochowa spadkowe wierzytelności

Archiwum

  • luty 2018
  • lipiec 2017
  • czerwiec 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017

Nowości

  • Odszkodowanie i zadośćuczynienie za areszt i zatrzymanie 1 lutego 2018
  • Prawnicy w Częstochowie liderami w liczbie darmowych porad prawnych 29 lipca 2017
  • Odpowiedzialność za długi spadkowe – prawo spadkowe 3 lipca 2017
  • Adwokaci w Częstochowie organizatorami licznych imprez sportowych 24 czerwca 2017
  • Darmowa pomoc prawna świadczona przez adwokatów i radców prawnych w Częstochowie 6 czerwca 2017
O mnieAktualnościOfertaBlogCennikKontakt
© 2017 ZDN-STUDIO
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgody