• O mnie
  • Aktualności
  • Oferta
  • Blog
  • Cennik
  • Kontakt

Zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę w stanie nietrzeźwości

23 marca 2017Zygmunt MrożekBlog1 comment

        Prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym przez osobę będącą się w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środka odurzającego jest występkiem z art. 178a § 1 kodeksu karnego. Czyn ten zagrożony jest karami: grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do lat dwóch.

         Ustawodawca zdefiniował stan nietrzeźwości w art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zachodzi on wówczas, gdy: a) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub 2) zawartość alkoholu w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

         Polityka karania sprawców przestępstw komunikacyjnych ulega ciągłemu zaostrzaniu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 18.05.2015r., skazaniu za jazdę w stanie nietrzeźwości towarzyszyć musi środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres minimum trzech lat. Przed nowelizacją minimum zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosiła jeden rok.

         Obecnie nie ma możliwości zastosowania wspomnianego zakazu w wymiarze niższym niż trzy lata. Górna granica zakazu wynosi natomiast piętnaście lat. Przepisami regulującymi wymiar omawianego środka karnego są art. 42 § 2 i 43 § 1 kodeksu karnego. Warto zaznaczyć, że zakaz wymierza się w latach, a nie w miesiącach.

        Aktualnie, w przypadku skazania za jazdę w stanie nietrzeźwości wymagane jest przystąpienia skazanego do egzaminu, o ile zamierza on ponownie jeździć. Jak stanowi art. 49 ust. 1 pkt 3b ustawy o kierujących pojazdami, skazany domagający się zwrotu zatrzymanego prawa jazdy, w razie jego pozbawienia na okres przekraczający rok, podlega sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego.

        Warto wspomnieć o zakazie prowadzenia pojazdów w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego. Jak stanowi art. 67 § 3 kodeksu karnego, sąd umarzając warunkowo postępowanie karne może orzec wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów w wymiarze jednego roku bądź dwóch lat. Na zastosowanie tego środka probacyjnego mogą jednak liczyć jedynie sprawcy, u których stwierdzono stężenie alkoholu równe bądź niewiele wyższe od wartości rozgraniczających stan nietrzeźwości od stanu po spożyciu alkoholu. Przy nieznacznym przekroczeniu tych wartości, sąd warunkowo umarzając postępowanie karne, orzeknie raczej dwuletnim zakaz prowadzenia pojazdów. Czynników determinujących możliwość zastosowania instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego jest więcej. Można tu wskazać: późną porę dnia podczas, której popełniono występek z art. 178 a § 1 kodeksu karnego, niewielkie natężenie ruchu w miejscu zdarzenia, krótki odcinek jazdy, brak pasażerów, etc. Sąd nie może jednak zastosować probacji w stosunku do osób karanych wcześniej za przestępstwo umyślne.

     Zapraszam również do zapoznania się z postem poświęconym „skróceniu” zakazu prowadzenia pojazdów, a ściślej – zgodzie na jazdę z blokadą alkoholową.

Tags: karne
ZDN-STUDIO
Poprzedni post Przedawnienie długów bankowych po ich cesji Następny post Zapis na sąd polubowny w sporach konsumenckich

Polecane artykuły

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za areszt i zatrzymanie

1 lutego 2018ZDN-STUDIO

Wymóg sporządzenia i podpisania pisma procesowego przez adwokata

30 kwietnia 2017ZDN-STUDIO

„Skrócenie” wymiaru zakazu prowadzena pojazdów po wyroku

23 marca 2017ZDN-STUDIO

1 komentarz. Leave new

"Skrócenie" wymiaru zakazu prowadzena pojazdów po wyroku | Kancelaria Prawna w Częstochowie
30 czerwca 2017 15:07

[…] Polecam także wpis poświęcony zakazowi prowadzenia pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za jazdę w stanie […]

Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukiwarka

Tagi

adwokat aktualności cywilne karne karne wykonawcze podatki porady prawne Częstochowa prawnicy Częstochowa spadkowe wierzytelności

Archiwum

  • luty 2018
  • lipiec 2017
  • czerwiec 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017

Nowości

  • Odszkodowanie i zadośćuczynienie za areszt i zatrzymanie 1 lutego 2018
  • Prawnicy w Częstochowie liderami w liczbie darmowych porad prawnych 29 lipca 2017
  • Odpowiedzialność za długi spadkowe – prawo spadkowe 3 lipca 2017
  • Adwokaci w Częstochowie organizatorami licznych imprez sportowych 24 czerwca 2017
  • Darmowa pomoc prawna świadczona przez adwokatów i radców prawnych w Częstochowie 6 czerwca 2017
O mnieAktualnościOfertaBlogCennikKontakt
© 2017 ZDN-STUDIO
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgody