• O mnie
  • Aktualności
  • Oferta
  • Blog
  • Cennik
  • Kontakt

Podatkowe limity transakcji gotówkowych a kompensaty

26 marca 2017Zygmunt MrożekBlogBrak komentarzy

Czy ustawowe obniżenie progu transakcji gotówkowych ograniczyło możliwość stosowania kompensat we wzajemnych rozliczeniach?

Instytucja kompensaty (inaczej potrącenia) uregulowana została w art. 498 i 499 kodeksu cywilnego. Jeśli dwa podmioty pozostają jednocześnie wobec siebie dłużnikami i wierzycielami, każdy z nich uprawniony jest do potrącenia przysługującej mu wierzytelności z wierzytelności drugiej strony, o ile przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym (art. 498 § 1). W wyniku kompensaty obie wierzytelności umarzają się wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej (art. 498 § 2). Potrącenie następuje przez skierowanie do drugiej strony stosownego oświadczenia. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.

Zmiana przepisów

W dniu 1.01.2017r. wszedł w życie zmieniony art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie, z którym limit dopuszczalnych w obrocie gospodarczym rozliczeń gotówkowych został zmniejszony do 15 tysięcy złotych. Przed zmianą limit ten wynosił 15 tysięcy euro.

Regulacje podatkowe

Jednocześnie ustawodawca zmienił regulacje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

W zakresie podatku CIT, zgodnie z dodanym do ustawy art. 15 d, podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo zwiększają przychody – w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku podatku PIT analogiczne rozwiązanie przyjęto w art. 22 p ustawy regulującej tę daninę.

Wątpliwości

Przepisy regulujące opisany wyżej limit wzbudziły wiele wątpliwości i obaw co do ich stosowania w przypadku potrąceń między przedsiębiorcami. W transakcjach gospodarczych kompensaty wzajemnych wierzytelności są dość powszechne, pozwalają bowiem oszczędzać na opłatach bankowych związanych z przelewami, co jest znacznym odciążeniem dla firm. Nic więc dziwnego, że podmioty gospodarcze są zainteresowane korzystaniem z instytucji potrącenia.

Rozwiązanie

Wzajemnego umorzenia wierzytelności w drodze kompensat nie można jednak utożsamiać z płatnością, rozumianą jako rozporządzenie środkami pieniężnymi. Tymczasem zmienione przepisy wspomnianych wyżej ustaw podatkowych dotyczą właśnie limitów związanych z płatnościami. Potrącenia należą natomiast do innych zdarzeń powodujących wygasanie zobowiązań. Stanowisko takie zostało zresztą przedstawione przez Ministerstwo Finansów.

 

Tags: cywilne, podatki, wierzytelności
ZDN-STUDIO
Poprzedni post 40-lecie istnienia samorządu adwokatów w Częstochowie Następny post Wymóg sporządzenia i podpisania pisma procesowego przez adwokata

Polecane artykuły

Odpowiedzialność za długi spadkowe – prawo spadkowe

3 lipca 2017ZDN-STUDIO

Przedawnienie długów bankowych po ich cesji

23 marca 2017ZDN-STUDIO

Likwidacja Bankowego Tytułu Egzekucyjnego

23 marca 2017ZDN-STUDIO

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukiwarka

Tagi

adwokat aktualności cywilne karne karne wykonawcze podatki porady prawne Częstochowa prawnicy Częstochowa spadkowe wierzytelności

Archiwum

  • luty 2018
  • lipiec 2017
  • czerwiec 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017

Nowości

  • Odszkodowanie i zadośćuczynienie za areszt i zatrzymanie 1 lutego 2018
  • Prawnicy w Częstochowie liderami w liczbie darmowych porad prawnych 29 lipca 2017
  • Odpowiedzialność za długi spadkowe – prawo spadkowe 3 lipca 2017
  • Adwokaci w Częstochowie organizatorami licznych imprez sportowych 24 czerwca 2017
  • Darmowa pomoc prawna świadczona przez adwokatów i radców prawnych w Częstochowie 6 czerwca 2017
O mnieAktualnościOfertaBlogCennikKontakt
© 2017 ZDN-STUDIO
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgody