Regulujące instytucję tzw. bankowego tytułu egzekucyjnego przepisy art. 96 i art. 97 Prawa bankowego uznane zostały mocą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14.04.2015 r., sygn. akt P 45/12, za niezgodne z Konstytucją RP.
Jednocześnie przytoczone wyżej orzeczenie Trybunału odroczyło utratę mocy niekonstytucyjnych przepisów do 1.08.2016 r. Od tej też daty nie ma możliwości wydania przez jakikolwiek bank nowego bankowego tytułu egzekucyjnego i zaopatrzenia go w klauzulę wykonalności.
Można ogólnie wskazać, że instytucja bankowego tytułu egzekucyjnego pozwalała bankom dochodzić swoich wierzytelności w dość odformalizowany, szybki i przede wszystkim tani sposób. Wystawiane przez banki bankowe tytułu egzekucyjne wymagały co prawda – przed wszczęciem egzekucji komorniczej – zaopatrzenia w klauzulę wykonalności, nie mniej postępowania klauzulowe – z uwagi na uwarunkowania – prawne toczyły się bez udziału dłużników, którzy o wszystkim dowiadywali się po fakcie, dopiero od komorników w toku egzekucji. Wówczas to możliwości obrony pozostawały ograniczone.
Bliższe analizowanie wspomnianych wyżej przepisów regulujących instytucję, historycznego już w zasadzie, bankowego tytułu egzekucyjnego, wydaje się zbędne, skoro utraciły one moc prawną.
Obecnie, banki zamierzające dochodzić swoich należności z tytułu udzielonych kredytów, zmuszone są korzystać z powództw cywilnych. Dla pozywanych przez banki kredytobiorców oznacza to o wiele bardziej realną możliwość dowodzenia i obrony swoich praw. Postępowania sądowe zainicjowane powództwami cywilnymi toczyć się powinny – przynajmniej co do zasady – z udziałem pozwanych. Należy jednak pamiętać, aby nie lekceważyć jakiejkolwiek korespondencji otrzymywanej z sądu i ustawowych terminów do czynności procesowych